تکنولوژی پرینت سه بعدی انواع گوناگونی دارد که یکی از آنها روش استریولیتوگرافی(Stereolithography)میباشد. این روش در بین روش های دیگر پرینت سه بعدی دارای دقت و سرعت بالایی  در پرینت قطعات میباشد.در این مطلب قصد داریم به توضیح نحوه کار این روش و انواع آن بپردازیم.

در تحليل بنيادی سرمايه‌گذاران ابتدا اقتصاد و بازار را به عنوان يك كل، تجزيه و تحليل می كنند تا بتوانند زمان مناسب برای سرمايه‌گذاری را تشخيص دهند. سپس به تحليل صنايع يا بخش‌هايی از اقتصاد می‌پردازند كه دارای چشم اندازهای آتی مناسبی هستند. در این مقاله ما به بررسی بازار چاپ سه بعدی می‌پردازیم و در تحلیل خود مقدار نیاز و درخواست صنایع مختلف به چاپ سه بعدی، رشد بازار صنعت چاپ سه بعدی در سه زمینه چاپگرها، مواد و خدمات، تغییرات سهم بازار مواد مختلف در صنعت چاپ سه بعدی، اتلاف مواد در حین ساخت، و هم چنین مقدار و تغییرات سرمایه گذاری صنعت در تکنولوژی چاپ سه بعدی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هوشمندانه است اگر زمانی را صرف پیدا کردن بهترین وسیله و فرآیند مناسب برای به ثمر رساندن و توسعه دادن طراحی خود کنید. در این مسیر، سه انتخاب ابتدایی برای ساخت نسخه اولیه محصول پیش روی شماست. ساخت کاهشی (قطعات ماشین CNC)، قالب گیری تزریقی (که برای ساخت نمونه اولیه طراحی شده باشد) و یا ساخت برهم افزا (چاپ سه بعدی).

درک تفاوت بین این سه روش در ساخت و توسعه نمونه اولیه کلیدی است. در این مقاله به بررسی مزایای چاپ سه بعدی نسبت به دو روش دیگر می ‎پردازیم.

 

پرینت سه بعدی به گونه ای که امروزه ما می شناسیم دارای تاریخچه ای وسیع با تغییرات بسیار می باشد که در مطلب زیر به اختصار بخشی از آن را شرح میدهیم.

چاپ سه بعدی به روش پاشش چسب (Binder jet)، روشی است کاملا برای ساخت قالب‎ها و هم چنین تولید قطعات پیچیده و یا تولید با تیراژ بالا مناسب است. دستگاه Binder Jet لایه های پودر را روی زمینه چاپ پخش می‎کند. با اضافه شدن عامل پیوند مایع (چسب) به چاپ جوهر افشان، ذره ها بهم وصل می‌شوند. زمینه چاپ پایین می‌آید و لایه بعدی پودر در بالای آن چاپ می‌شود.

اولین ثبت اختراع در این زمینه توسط  Ross Housholder و در سال ۱۹۷۹ به ثبت رسید ولی در اواخر دهه ۸۰ و توسط Carl Deckard از دانشگاه تگزاس تجاری شد.

  • این فرآیند از بسیاری جهات شبیه استریولیتوگرافی است با این تفاوت که در آن، لیزر بصورت انتخابی سطح پودر پلیمر (یا سرامیک و فلز) را پویش کرده، ذرات را ذوب یا سینتر کرده، یک شکل جامد دو بعدی را می‌سازد. با تکرار این فرآیند بر لایه پودری بعدی به ضخامت μm ۱۰۰، قطعه نهایی ساخته میشود .
  • طی فرآیند، بستر پودر تا دمایی نزدیک به دمای سینترینگ گرم می‌شود. پلیمرهای کریستالی، تا دمای ذوب و پلیمرهای آمورف تا دمای انتقال شیشه‌ای گرم می‌شوند.
  • پودرهای مورد استفاده در SLS ارزان‌تر از رزین‌های مورد استفاده در SLA هستند. اما قطعه پس از پخت یک زمان طولانی (۶-۸ ساعت) نیاز دارد تا خنک شود و بتوان آن را از دستگاه خارج نمود.

ارسال هدیه

با گیفت باکس های متنوع

ارسال به تمام نقاط جهان

پست بین المللی بدون مرز

ارسال رایگان

برای کالاهای بالای 150 هزار تومان

Template Design:Dima Group